Rojavalı avukatlardan AB ve BM’ye Demirtaş mektubu

Rojavalı avukatlar, AB ve BM’ye yönelik kaleme aldıkları mektup ile Demirtaş’ın serbest bırakılması çağrısında bulundular. Rûdaw’a konuşan Rojavalı avukatlardan Müslim, “Türkiye, Demirtaş’a siyasi bir muamelede bulunmuştur” dedi. 16 Mayıs’ta görülen Kobani Davası kapsamında HDP’nin eski eş genel başkanlarından Selahattin Demirtaş’a 42 yıl, Figen Yüksekdağ ise 30 yıl 3 ay hapis cezası verdi. İki siyasetçi için […]

Rojavalı avukatlardan AB ve BM’ye Demirtaş mektubu
  • 26 Mayıs 2024 13:18

Rojavalı avukatlar, AB ve BM’ye yönelik kaleme aldıkları mektup ile Demirtaş’ın serbest bırakılması çağrısında bulundular. Rûdaw’a konuşan Rojavalı avukatlardan Müslim, “Türkiye, Demirtaş’a siyasi bir muamelede bulunmuştur” dedi.

16 Mayıs’ta görülen Kobani Davası kapsamında HDP’nin eski eş genel başkanlarından Selahattin Demirtaş’a 42 yıl, Figen Yüksekdağ ise 30 yıl 3 ay hapis cezası verdi. İki siyasetçi için de tutukluluğun devamına karar verildi.

Mahkeme ayrıca Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’e de 10 yıl hapis cezası verdi. Ayrıca pek çok Kürt siyasetçiye ağır ceza verildi.

Almanya, İngiltere, Norveç, Hollanda gibi Avrupa ülkelerinde ve Rojava’da (Kuzey ve Doğu Suriye) yaşayan 81 avukat, Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği’ne (AB) yönelik kaleme aldıkları mektup ile Kobani Davasında verilen cezaların iptal edilmesi ve Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Çağrı metninde Demirtaş’a ilişkin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları hatırlatıldı.