Putin: “Pegasus Havayollarına ait yolcu uçağının düşürülmesi emrini verdim!”

Haber Merkezi | Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kendi adını taşıyan yeni bir belgesel filmde, 2014 yılında, içinde bomba bulunduğu ve Soçi Olimpiyatları’nın açılış törenini hedef aldığı bildirilen Pegasus Havayollarına ait yolcu uçağının düşürülmesi emrini verdiğini söyledi. Rusya’da, sosyal medyada yayınlanan iki saatlik belgesel filmde Putin, Soçi Kış Olimpiyatları açılışından kısa bir süre önce kendisine, Ukrayna’dan […]

Putin: “Pegasus Havayollarına ait yolcu uçağının düşürülmesi emrini verdim!”
  • 12 Mart 2018 10:10
  • 12 Mart 2018 10:46

Haber Merkezi | Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kendi adını taşıyan yeni bir belgesel filmde, 2014 yılında, içinde bomba bulunduğu ve Soçi Olimpiyatları’nın açılış törenini hedef aldığı bildirilen Pegasus Havayollarına ait yolcu uçağının düşürülmesi emrini verdiğini söyledi.

Rusya’da, sosyal medyada yayınlanan iki saatlik belgesel filmde Putin, Soçi Kış Olimpiyatları açılışından kısa bir süre önce kendisine, Ukrayna’dan Türkiye’ye giden bir yolcu uçağının kaçırıldığının söylendiğini, bu ihbarın daha sonra yanlış alarm olduğunun anlaşıldığını ifade etti.

Putin, gazeteci Andrey Kondraşov’a yaptığı açıklamada 7 Şubat 2014’te Soçi Olimpiyatlarının güvenliğinden sorumlu yetkililerden telefon geldiğini belirtip “Bana, Ukrayna’dan İstanbul’a gitmekte olan bir uçağın kaçırıldığı, hava korsanının Soçi’ye inmek istediği söylendi.” dedi.

Belgeselde gazeteci Kondraşov da, Pegasus Havayollarına ait Harkov-İstanbul seferini yapan Boeing 737-800 uçağındaki bir yolcunun üzerinde bomba olduğu ve istikametini Soçi’ye çevirdiği haberlerinin geldiğini söyledi.

110 yolcu taşıyan Pegasus’a ait uçak, 7 Şubat 2014’te kaçırılma sinyali vermiş; Türk pilot, uçağı Soçi yerine Sabiha Gökçen Havalimanı’na indirmişti. Dönemin Valisi Hüseyin Avni Mutlu, “”tüm yolcular uçaktan sorunsuz indirildikten sonra hava korsanının etkisiz hale getirildiğini” söylemişti.

“Plana göre hareket edin”

Röportajlardan oluşan “Putin” adlı belgeselde Rus lider, uçağın kaçırıldığı haberi geldikten sonra acil durum prosedürünün yerine getirilmesi talimatı verdiğini, bunun da uçağın düşürülmesi anlamına geldiğini söyledi: “Ben de onlara ‘plana göre hareket edin!’ dedim.”

Bu talimattan birkaç dakika sonra ise başka bir telefon geldiğini ve yanlış ihbar alındığına dair bilgilendirildiğini ifade etti.

Putin, uçağın kaçırılma haberinin doğru olmadığının anlaşılmasından kısa bir süre sonra da Soçi Olimpiyatları’nın açılış törenine katıldığını belirtti.

Reuters’ın haberine göre Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov da Putin’in belgeseldeki ifadelerini teyit etti.

Belgeselin ilk bölümü resmi medya kuruluşu yöneticisi, yorumcusu ve Kremlin yanlısı YouTube kullanıcısı Dmitry Kiselyov’ın da aralarında olduğu devlet yanlısı sosyal medya hesaplarından paylaşıldı.