Oleg Sıromolotov “ABD ve Rusya,Suriye üzerine yeni bir plan için çalışıyorlar”

İznews / Haber Merkezi – Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Oleg Sıromolotov, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile beraber operasyon başlattığı Afrin’le ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: ”Üzülerek belirtmeliyiz ki Suriye’de bir başka gerilim noktası daha da büyüyor. ABD ile Türkiye’nin bölgedeki çıkarları giderek daha da farklılaşıyor. Aslında NATO müttefiki olan bu iki ülke, […]

Oleg Sıromolotov “ABD ve Rusya,Suriye üzerine yeni bir plan için çalışıyorlar”
  • 8 Şubat 2018 14:02
  • 8 Şubat 2018 14:41

İznews / Haber Merkezi – Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Oleg Sıromolotov, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile beraber operasyon başlattığı Afrin’le ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: ”Üzülerek belirtmeliyiz ki Suriye’de bir başka gerilim noktası daha da büyüyor. ABD ile Türkiye’nin bölgedeki çıkarları giderek daha da farklılaşıyor. Aslında NATO müttefiki olan bu iki ülke, barikatın farklı taraflarında. Ankara, Türk ordusunun Afrin’deki müdahalesinin Suriye’deki siyasi süreçle çelişmeyeceğine dair, bize güvence verdi.”

Sıromolotov, açıklamalarına şöyle devam etti:

”Bu arada başka şeylerin yanı sıra, ABD de eylemleriyle Afrin’deki durumu alevlendiriyor. Bu durum bölgedeki istikrarsızlığı daha da arttırabilir.”

Sıromolotov, Rusya ile ABD istihbarat servisleri arasında terörle mücadele alanında yeni temasların kurulmasının planlandığını ifade etti. ”Tüm zorlu koşullara rağmen, terörle mücadele ve güvenlikle ilgili konuların konuşulduğu ikili görüşmeler gerçekleştiriliyor. İki ülkenin istihbarat başkanlarının bu yıl gerçekleştirdiği görüşmeler de bunun bir örneği. Yeni görüşmeler planlanıyor ve bunun üzerinde çalışılmaya devam ediliyor.” dedi.

Rusya Dış İstihbarat Servisi (SRV) Direktörü Sergey Narışkin, Rusya Federal Güvenlik Serbisi (FSB) Başkanı Aleksandr Bortnikov, Rusya Genelkurmay Başkanlığı yetkilisi Albay İgor Korobov, Washington’ı ziyaret etmişti.