Hollanda “Ermeni soykırımını” tanıyacak

Haber Merkezi I  Geçtiğimiz hafta Ankara Büyükelçisini resmi olarak geri çekerek, Türkiye ile diplomatik ilişkilerini askıya alan Hollanda, 1915’te Anadolu’da yaşanan Ermeniler’e yönelik katliamı “soykırım” olarak tanımaya hazırlanıyor. BBC Türkçe’nin haberine göre, Koalisyon ortağı Hıristiyan Birliği (CU) tarafından gündeme getirilen öneriye, hükümeti oluşturan diğer üç partinin de destek verdiği belirtildi. CU Milletvekili Joel Voordewind, Hollanda Televizyonu’na […]

Hollanda “Ermeni soykırımını” tanıyacak
  • 16 Şubat 2018 10:04
  • 16 Şubat 2018 10:15

Haber Merkezi I  Geçtiğimiz hafta Ankara Büyükelçisini resmi olarak geri çekerek, Türkiye ile diplomatik ilişkilerini askıya alan Hollanda, 1915’te Anadolu’da yaşanan Ermeniler’e yönelik katliamı “soykırım” olarak tanımaya hazırlanıyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Koalisyon ortağı Hıristiyan Birliği (CU) tarafından gündeme getirilen öneriye, hükümeti oluşturan diğer üç partinin de destek verdiği belirtildi.

CU Milletvekili Joel Voordewind, Hollanda Televizyonu’na (NOS) yaptığı açıklamada, parlamentoda çoğunluğun 1915’te yaşanan olayların “soykırım” olarak tanınmasından yana olduğunu belirtti.

Hollanda parlamentosu, hükümetten,24 Nisan’daki “soykırım anması” için Ermenistan’ın başkenti Erivan’a ilk kez bakan düzeyinde temsilci göndermesini de istiyor.

İktidar ortağı CU’ya göre, Erivan’a bakan düzeyinde temsilci gönderilmesi güçlü bir sinyal olacak.

Hükümet, bu öneriye henüz yanıt vermedi. Ancak Hollanda Televizyonu’na göre, Lahey yönetiminin tepkisi olumlu olacak.

Hollanda’da, “uluslararası düzeyde oldukça hassas” olarak tanımlanan 1915 olaylarının nasıl tanımlanması gerektiği uzun süredir tartışma konusu.