Engelleri Aşarak Şampiyonluğa Tırmanan Gerçeklik: Amedspor

Mehdi Tanrıkulu – Hemen her maçı gündem olan Amedspor, yaşadığı tüm sıkıntıları aşarak Antalya’da kamp çalışmalarıyla, şampiyonluğa tırmanışını sürdürmektedir. Çalışmalarıyla ilgili görüştüğümüz Amedspor Kulüp Başkanı Nurullah Edemen, iznews’in sorularını yanıtladı. Yoğun bir çalışmayla kamp hazırlıklarının devam ettiğini, yeni devreye üstün bir performans sergilemek istediklerini, bunun için de kendilerine dönük bütün engellemeleri, Amedspor taraftarlarıya beraber aşmakta […]

Engelleri Aşarak Şampiyonluğa Tırmanan Gerçeklik: Amedspor
  • 8 Ocak 2018 17:50
  • 9 Ocak 2018 14:19

Mehdi Tanrıkulu – Hemen her maçı gündem olan Amedspor, yaşadığı tüm sıkıntıları aşarak Antalya’da kamp çalışmalarıyla, şampiyonluğa tırmanışını sürdürmektedir.

Çalışmalarıyla ilgili görüştüğümüz Amedspor Kulüp Başkanı Nurullah Edemen, iznews’in sorularını yanıtladı. Yoğun bir çalışmayla kamp hazırlıklarının devam ettiğini, yeni devreye üstün bir performans sergilemek istediklerini, bunun için de kendilerine dönük bütün engellemeleri, Amedspor taraftarlarıya beraber aşmakta kararlı olduklarını ifade etti.

“Gerek ekonomik destek anlamında istediğimizi bulamamak gerekse de kulübümüze yapılan baskılardan dolayı ciddi anlamda sıkıntılı süreçler yaşıyoruz. Ama bu hiçbir şekilde Amedspor’un hedeflerinden geri kalması, uzaklaşması anlamına gelmiyor” şeklinde açıklama yapan Amedspor Kulüp Başkanı Nurullah Edemen; “Eksik gördüğümüz bölgelere sporcu transfer çalışmalarımız da devam ediyor. Şu an takımımıza katılmış 3-4 tane sporcumuz var. Takımımızın menfaati doğrultusunda düzenlemelerimizi yapacağız ve bu şekilde önümüze bakacağız. Ligin ikinci yarısına da bu misyonla başlayacağız” önümüdeki maçlara ilişkin hedeflerini dile getirdi.

Edemen, “Amedspor bir kent takımıdır, herhangi bir kurum takımı değildir. Kent takımlarının her zaman bir hedefi olmalıdır, Amedsporun da bu anlamda hedefi olan, en önemli olan takımlardan bir tanesidir, özellikle bu ligde.”

Amedspor’un sıkıntılarının farklı yönlerini anlatan Edemen; “Her ne kadar kötü bir ilk dönem yaşadıysak da, takımı toparlayıp güçlü bir şekilde yine yola devam edeceğiz. Hedefimiz Amed sporu bir üst lige çıkarmaktır, hiçbir zaman bu hedeflerimizden geri durmayacağız. Biz de mevcut yönetim olarak bu emeği vermeye devam edeceğiz. Amedspor’un oyuncuları için illa ki yerel olsun diye bir yaklaşımı yoktur. Kulübümüze katkı sunacağını düşündüğümüz, kalitesine inandığımız her sporcuyu alabiliriz. Basına farklı yansıtılıyor, ama Amedspor’un böyle bir bakışı yoktur, biz öyle bakmıyoruz. Takıma baktığımızda 3-5 futbolcumuz bölge insanıdır, onun dışında Türkiye’nin her tarafından insanlar var. Şu anda Türkiye dışında oyuncu yok. Zaten yabancı statüsünde oyuncu oynatamıyoruz, oyuncunun Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir. Ama gurbetçi insanlar var mı evet. Deniz Naki bunlardan bir tanesidır. Almanya’da doğup büyümüş ama bizde oynayan bir kardeşimizdir” dedi.

Amedspor’un maçlarında ortaya çıkan manzaralara ilişkin olarak ise; “Amed ismini farklı lanse ettirmekten ötürü sıkıntılar yaşanabiliyor. Bu da mevcut siyasi konjonktür ile ilgili bir durumdur. Diyarbakır Spor olsaydı da, aynı şey olacaktı, Diyarbekir de olsa aynı şey olacaktı. Bugünkü siyasi konjonktürle alakalı, ülkenin batı tarafının maalesef Doğu, Güneydoğu’ya bakış açısı belli, biz de nasibimizi bu olumsuz şartlardan alıyoruz. Bu nedenle her gittiğimiz deplasmanda maalesef diyorum, söylenmesi de hoş değil ama, ırkçı ve milliyetçi grupların saldırılarına maruz kalıyoruz. Bu süreç kendiliğinden gelişmedi, bunu geliştirmek isteyen unsurlar vardı, maalesef bunu da bu şekilde hayata geçirdiler. Biz her zaman söylüyoruz, Amed Spor Kulübü bir spor kulübüdür. Bunu başka yere çekmelerinin bir mantığı yoktur. Adının Amed olması bir siyasi yapı, siyasi örgütlenme olduğu anlamına gelmez. Fakat isminin Amed olmasından biz onur ve gurur duyuyoruz. Temsiliyetini de büyük bir onurla yapıyoruz. Amed’de, kentimizin tarih içerisindeki isimlerinden bir tanesidir. Yaratılan algıdan dolayı çifte standarda uğruyoruz. Başka kulüplerde de yaşanabilecek herhangi bir durum bize gelince ciddi bir sorunmuşçasına ceza ve yaptırımlarla karşımıza çıkıyor. Bunun da bizim için faturası ağır oluyor.

Bizim amacımız şudur ki Amedspor Kulübüne bütün kesimlerden insanlar destek vermeli, her kesimden taraftarımız olmalı-olabilmeli. Bugün zor koşullarla mücadele ediyoruz. Tek başımıza ayakta kalmaya çalışıyoruz. Bütün bu baskı ve ötekileştirmeye rağmen, bu anlamda sporu seven güneydoğu halkının, yurt dışında kalan Güneydoğu insanının Amedspor Kulübüne maddi anlamda destek sunmasını bekliyoruz. Spor, biliyorsunuz ki maddiyatla başarısı orantılı olan bir etkinliktir. Ekonomik sıkıntılar maalesef sportif başarısızlığı getiriyor. Bu anlamda biz, Amedspor sevdalılarının manevi desteği sunmasının yanında ekonomik destek sunmalarını da istiyoruz” diye çağrıda bulunurken; “Türkiye kamuoyunda, kardeş spor yaklaşımını görmedik. Olumlu sözler hep söylemde kalıyor ama deplasmana gittiğimizde, burada çok iyi ağırladığımız insanlardan maalesef orada olumsuz yaklaşımlar görüyoruz, bu yaşadıklarımızı iznews aracılığı ile kamuoyuna duyurmak istiyoruz” dedi.