El Nusra ve ÖSO, Rusya’nın “silahları bırakın, tahliye edelim” önerisini reddetti

Haber Merkezi | Suriye ordusunun kuşatmaya aldığı Doğu Guta bölgesinde bulunan silahlı gruplar, Rusya’nın “silah bırakarak” bölgeyi terk etmesi önerisini reddettiler. Reuters haber ajansı, Doğu Guta’daki gruplardan Ceyşül İslam’ın “Bu konuda herhangi bir pazarlık yok!” dediğini aktardı. Ceyşül İslam sözcüsü Hamza Birkdar, “Doğu Guta’daki gruplar, savaşçılar ve halk, topraklarına ve kentlerine sahip çıkıp savunmaya devam […]

El Nusra ve ÖSO, Rusya’nın “silahları bırakın, tahliye edelim” önerisini reddetti
  • 7 Mart 2018 11:49
  • 7 Mart 2018 15:15

Haber Merkezi | Suriye ordusunun kuşatmaya aldığı Doğu Guta bölgesinde bulunan silahlı gruplar, Rusya’nın “silah bırakarak” bölgeyi terk etmesi önerisini reddettiler.

Reuters haber ajansı, Doğu Guta’daki gruplardan Ceyşül İslam’ın “Bu konuda herhangi bir pazarlık yok!” dediğini aktardı.

Ceyşül İslam sözcüsü Hamza Birkdar, “Doğu Guta’daki gruplar, savaşçılar ve halk, topraklarına ve kentlerine sahip çıkıp savunmaya devam ediyor.” dedi.

Pazartesi günü, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın müttefiki Rusya tarafından yapılan açıklamada, Doğu Guta’daki silahlı grupların silah bırakması halinde aileleriyle birlikte bölgeyi terk etmelerine izin verileceği ve teslim olanlar için tahliye koridorları açılacağı söylenmişti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, “30 günlük ateşkes kararına karşın Afrin ve Doğu Guta’da çatışmalar şiddetlenerek devam ediyor.” açıklamasında bulundu.

BM Güvenlik Konseyinin ateşkes çağrısının karşılık bulmaması üzerine İngiltere ve Fransa, Güvenlik Konseyini bugün bir kez daha olağanüstü gündemle toplanmaya çağırdı.