Düşen jet uçağında teknik arıza şüphesi

Haber Merkezi | İş insanı Hüseyin Başaran’ın 14 Nisan’da evlenecek olan kızı Mina (28), bekarlığa veda eğlencesi için 7 kız arkadaşının içinde bulunduğu özel jetin düşmesine ilişkin yeni iddialar gündeme geldi. İran’da düşen Türk özel jeti pilotunun İranlı yetkililerden acil iniş izni istediği iddiaya edildi. Ancak, İran Havacılık Kurumu, önceki gün İran’da düşen Türk özel jeti […]

Düşen jet uçağında teknik arıza şüphesi
  • 13 Mart 2018 16:34

Haber Merkezi | İş insanı Hüseyin Başaran’ın 14 Nisan’da evlenecek olan kızı Mina (28), bekarlığa veda eğlencesi için 7 kız arkadaşının içinde bulunduğu özel jetin düşmesine ilişkin yeni iddialar gündeme geldi. İran’da düşen Türk özel jeti pilotunun İranlı yetkililerden acil iniş izni istediği iddiaya edildi. Ancak, İran Havacılık Kurumu, önceki gün İran’da düşen Türk özel jeti pilotunun İranlı yetkililerden acil iniş izni istediği, İran’ın buna izin vermediği yönünde basında çıkan iddiaları yalanladı. Yazılı açıklama yapan İran Havacılık Kurumu, Türk uçağının düşmeden önce İran’dan acil iniş isteğinde bulunduğuna dair, sosyal medya dolaşan iddiaların gerçeği yansıtmadığı ifade edildi. Açıklamada, Türk pilotun bölgedeki Hava Trafik kontrol Merkezi’yle temasa geçerek teknik arıza yaşadığını ve alçalması gerektiğini, uçağın alçaldıktan sonra hız kaybedip radardan kaybolduğu belirtildi.

‘Jet 3 kez arızalandı’

Diğer bir iddia ise jetin arızalı olduğu yönünde Melike Kuvvet’in ablası İlknur Çelik’ten geldi. Çelik jetin daha önce defalarca arızalandığını öne sürerek “Melike geçen hafta Konya’ya eve geldiğinde ‘Bu uçak 1 kere Paris’e 2 kez de Trabzon’a giderken havada arıza yaptı. Bu jetle uçmak istemiyorum’ dedi. Ancak TSK’dan atılınca parasız kaldığı için çok borç yapmıştı. Onları ödüyordu. Uçağın bakımı yapılmıyordu. Kimse kusura bakmasın ihmal var. Peşini bırakmam” dedi.

Pilot kuleyle konuştu

Başaran Holding’e ait iş jeti Pazar günü saat 16.41’de Dubai’deki Şarika Havalimanı’ndan kalktı. 17.00’de İran hava sahasına girdi. Uçak tırmanışını tamamlamadan kaptan pilot Beril Gebeş, kule ile temasa geçip “Alçalma talep ediyorum” dedi. Çünkü; iddiaya göre uçakta arıza olmuş, kabin basıncı düşmüştü. Oksijen oranı azaldığı için pilotun acil alçalması gerekliydi. Cenazeleri almak için İran’a giden ailelerin bekleyişi sürüyor. Kimlik tespiti için DNA örneği verdiler.