Doğu Guta ve Afrin bölgesindeki çatışmalar şiddetlenerek devam ediyor!

İZNEWS – İhsan Kaçar | Birleşmiş Milletlerin (BM) daha önce almış olduğu “Suriye topraklarında 30 gün ateşkes kararı” uygulanmadı. Bunun üzerine tekrar toplanan ve ikinci bir çağrı daha yapan BMGK dikkate alınmadı ve çatışmalar Doğu Guta ile Afrin bölgesinde şiddetlenerek devam etti. Suriye devlet televizyonu, muhaliflerin elindeki Doğu Guta bölgesinin kuzeyini ve güneyini birbirine bağlayan […]

Doğu Guta ve Afrin bölgesindeki çatışmalar şiddetlenerek devam ediyor!
  • 11 Mart 2018 09:16
  • 11 Mart 2018 13:50

İZNEWS – İhsan Kaçar | Birleşmiş Milletlerin (BM) daha önce almış olduğu “Suriye topraklarında 30 gün ateşkes kararı” uygulanmadı. Bunun üzerine tekrar toplanan ve ikinci bir çağrı daha yapan BMGK dikkate alınmadı ve çatışmalar Doğu Guta ile Afrin bölgesinde şiddetlenerek devam etti.

Suriye devlet televizyonu, muhaliflerin elindeki Doğu Guta bölgesinin kuzeyini ve güneyini birbirine bağlayan yol üzerindeki Mesraba kentinden yaptığı yayında, ordunun bu bölgeyi ele geçirdiğini bildirdi.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de Doğu Guta hakkında;Suriye güçlerinin Mesraba’yı almasının, civardaki önemli yolları ordunun saldırısı altına soktuğunu belirtti. Gözlemevi; Harasta ve Duma kentlerinin büyük bölümünün diğer bölgelerle kopma noktasına geldiğini de açıkladı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevine göre; Doğu Guta’da, üç haftadır süren çatışmalarda en az 976 kişi hayatını kaybetti.Gözlemevi,Afrin ile ilgili ise net bir açıklamada bulunmadı.

Birleşmiş Milletler, tıbbi malzemelerin ise Suriye hükümeti tarafından konvoylardan alındığını iddia etti. Duğu Guta’da hizmet veren tıbbi yardım örgütleri de, Hükümet’in bombardımanlarında klorin gazı kullanıldığına dair vakalar rapor etti.

Türkiye ve ÖSO’nun Afrin’e yönelik başlattığı operasyon kapsamında, kentin kuzey ve güneydoğu cephelerinde şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Son iki gün içerisinde birçok köyün hakimiyeti Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile Özgür Suriye Ordusunun (ÖSO) kontrolüne geçti.

TSK/ÖSO kontrorölüne geçen köylerden bir çok Afrinli vatandaş şehir merkezine göç etti.

Yerel kaynakların açıklamalrına göre, Afrin Kent merkezinde bir sivil yoğunluğu yaşanıyor. Kent merkezinde su sıkıntısının da çekildiği gelen bilgiler arasında.

Dün sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlarda; Türkiye destekli ÖSO guruplarının, kuzeydoğu hattında Afrin kent merkezine 1 km kadar yaklaştıkları görüldü.

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) kaynakları, yaptıkları açıklamada, Afrin kent merkezi girişlerinde savunmaya yönelik hazırlıklara başlayacaklarını duyurdular.