Diyarbakır’daki Afrin protestosuna müdahale

Afrin’e yönelik askeri operasyonu protesto etmek amacıyla HDP Diyarbakır İl Örgütü önünde düzenlenmek istenen açıklama, polis tarafından engellendi. Yapılacak açıklama öncesi çok sayıda polis HDP Diyarbakır il binasını ablukaya aldı. Binaya çıkan tüm yollar kapatılırken, açıklamaya katılmak için il binasına gelen yurttaşlara polis GBT kontrolü yapıldı. Bina önünde açıklama yapmak isteyen kitleye polis izin vermedi. […]

Diyarbakır’daki Afrin protestosuna müdahale
  • 21 Ocak 2018 14:09
  • 21 Ocak 2018 14:16

Afrin’e yönelik askeri operasyonu protesto etmek amacıyla HDP Diyarbakır İl Örgütü önünde düzenlenmek istenen açıklama, polis tarafından engellendi. Yapılacak açıklama öncesi çok sayıda polis HDP Diyarbakır il binasını ablukaya aldı. Binaya çıkan tüm yollar kapatılırken, açıklamaya katılmak için il binasına gelen yurttaşlara polis GBT kontrolü yapıldı. Bina önünde açıklama yapmak isteyen kitleye polis izin vermedi. Gerginlik sonrası DBP Diyarbakır il Eş Başkanı Mehmet Arslan’ın yapmak istediği açıklama engellendi. Arslan gözaltına alınmaya çalışıldı. Polis kitlenin bina dışına çıkmasına izin vermedi.

CHP’den operasyona bir destek açıklaması daha 

Operasyona ilişkin açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan,  Afrin harekatını desteklediklerini belirtti. Tezcan, “Zeytin Dalı Harekatı atılması gereken bir adımdı. Doğru bir harekattır. Ama diplomasiyi masadan kaldırmak demek siyasi çözümü unutmak ve yok etmek demektir. Bu uzun süreli bir çözümsüzlüğe teslim olmak demektir. Her ikisini birlikte yürütmemize hiçbir engel yoktur. Bu harekata desteğimiz tamdır” diye konuştu.