Daily Telegraph: Batı Rusya’nın oyununa gelmemeli

İngiltere’de yayınlanan Daily Telegraph gazetesi başyazılarından birisinde Türkiye’nin Afrin’e yönelik olarak başlattığı operasyon nedeniyle Washington ve Ankara’nın arasındaki gerginliğe dikkat çekti. Yazıda, Türkiye’nin NATO’dan uzaklaştırılarak Rusya’nın sevindirilmesinin önüne geçilmesi gerektiğine vurgu yapıldı. Yazın devamında şu ifadelere yer verildi: “NATO’nun takdir edilen 5. Maddesi bir müttefik ülkenin saldırıya uğramasının, tüm müttefiklere düzenlenmiş bir saldırı anlamına geleceğini […]

Daily Telegraph: Batı Rusya’nın oyununa gelmemeli
  • 25 Ocak 2018 09:11

İngiltere’de yayınlanan Daily Telegraph gazetesi başyazılarından birisinde Türkiye’nin Afrin’e yönelik olarak başlattığı operasyon nedeniyle Washington ve Ankara’nın arasındaki gerginliğe dikkat çekti. Yazıda, Türkiye’nin NATO’dan uzaklaştırılarak Rusya’nın sevindirilmesinin önüne geçilmesi gerektiğine vurgu yapıldı. Yazın devamında şu ifadelere yer verildi:

“NATO’nun takdir edilen 5. Maddesi bir müttefik ülkenin saldırıya uğramasının, tüm müttefiklere düzenlenmiş bir saldırı anlamına geleceğini söyler. Bu madde, 2. Dünya Savaşı sonrasında barışın garantörü olmuştur.

“Düşmanlara karşı kolektif misillemeyi öngören bu madde bugüne kadar sadece 11 Eylül 2001’de Batı dünyasına düzenlenen en büyük saldırının ardından işletilmişti.

“Bugünse NATO’nun en güçlü üyesi ABD’nin yakın müttefikleri, bir diğer NATO ülkesi Türkiye’nin doğrudan hedefi haline gelmiş durumda.

“Kürt savaşçılar, Suriye ve Irak’ta Batı’nın en güvenilir, en etkili müttefiki olduklarını göstermiş durumdalar.

‘ABD için müttefik, Türkiye için terörist’

“Kürtlerin oynadığı rol, IŞİD’le mücadelede kritik öneme sahipti. Ancak Türkiye, Kürtlerin bölgede bağımsız bir devlet kurmayı amaçladıklarından endişe ediyor.

“Böyle bir adım, Türkiye’nin toprak bütünlüğünü de tehdit edecek bir gelişme olarak görülüyor.

“Bu yüzden Washington tarafından müttefik olarak görülen savaşçılar, Ankara tarafından ayrılıkçı teröristler olarak algılanıyorlar.

“NATO’nun kuruluş nedeni olan Rusya’nın dost ateşi riskiyle karşı karşıya olmasından büyük haz duyduğuna şüphe yok.

“Batılı liderlerin Türkiye’deki başarısız darbe girişimine karşı verdikleri zayıf tepkiden bu yana Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan düş kırıklığı içerisinde.