Çek Hükümeti Parlamentodan Güvenoyu Alamadı

Çek Cumhuriyeti Başbakanı Andrej Babis yeni hükümeti için parlamentoda güvenoyu alamadı. Salı günü yapılan güven oylamasında 78 milletvekili hükümet lehinde oy kullanırken, 117 milletvekili ise hayır oyu verdi. böylece beklenen oldu ve kısa süre önce kurulan azınlık hükümeti sona erdi. bugün Andrej Babis’in hükümetin istifasını açıklayacağı bildirildi. Babis’in hükümetin istifası sonrasında yeni bir hükümet kurmak için […]

Çek Hükümeti Parlamentodan Güvenoyu Alamadı
  • 17 Ocak 2018 09:28
  • 17 Ocak 2018 09:30

Çek Cumhuriyeti Başbakanı Andrej Babis yeni hükümeti için parlamentoda güvenoyu alamadı.

Salı günü yapılan güven oylamasında 78 milletvekili hükümet lehinde oy kullanırken, 117 milletvekili ise hayır oyu verdi. böylece beklenen oldu ve kısa süre önce kurulan azınlık hükümeti sona erdi. bugün Andrej Babis’in hükümetin istifasını açıklayacağı bildirildi.

Babis’in hükümetin istifası sonrasında yeni bir hükümet kurmak için muhalefet partileriyle görüşmeye başlayacağı, Cumhurbaşkanı  Milos Zeman’ın Babiş’e ikinci bir şans vermeye hazır olduğu da gelen haberler arasında yer alıyor.

Çek Cumhuriyeti’nde 2017 Ekim ayında yapılan genel seçimleri 63 yaşındaki milyarder iş adamı Andrej Babis‘in liderliğindeki ANO partisi oyların yaklaşık yüzde otuzunu alarak seçimi kazanmıştı. Bazı muhalefet partileri Babis’in adının yolsuzluklara karışması nedeniyle hükümete destek vermeeceklerini açıklamıştı.