‘Beyaz şehir’ de ‘siyah otomobil’ yasak!

2015 yılında ülkeye siyah otomobil girişini yasaklayan Türkmenistan, şimdi de mevcut siyah otomobillerin de yollara çıkmasını yasakladı. Türkmenistan medyasının haberlerine göre, ‘beyaz mermer şehri’ olarak bilinen başkent Aşkabat’taki yasak Ocak ayından itibaren başladı. Türkmenistan ilk olarak 2015 yılında siyah otomobil ithalatını yasaklamıştı. O dönem medyaya yansıyan haberlerde tüm makam araçlarının beyaza döndüğü ve ‘beyaz şans […]

‘Beyaz şehir’ de ‘siyah otomobil’ yasak!
  • 12 Ocak 2018 07:10
  • 11 Ocak 2018 23:12

2015 yılında ülkeye siyah otomobil girişini yasaklayan Türkmenistan, şimdi de mevcut siyah otomobillerin de yollara çıkmasını yasakladı. Türkmenistan medyasının haberlerine göre, ‘beyaz mermer şehri’ olarak bilinen başkent Aşkabat’taki yasak Ocak ayından itibaren başladı.

Türkmenistan ilk olarak 2015 yılında siyah otomobil ithalatını yasaklamıştı. O dönem medyaya yansıyan haberlerde tüm makam araçlarının beyaza döndüğü ve ‘beyaz şans getirir’ iddiasıyla bu yasağın getirildiği belirtilmişti.

Türkmenistan şimdi de başkent Aşkabat’tan başlamak üzere trafikteki siyah otomobilleri yasaklıyor. Yeni yasağın nedeni ile ilgili olarak net bir açıklama yok, ancak üç yıl önceki gerekçelerin üzerinde duruluyor.