Beklenen görüşme bitti. Papa, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Barış” sembollü madalyon hediye etti.

Roma’ya yoğun güvenlik önlemleri altında gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, buradan Vatikan’a geçti. 59 yıl sonra Vatikan’a gelen ilk Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, oldu. Erdoğan, Türkiye’den Vatikan’a gitmek üzere ayrılmadan önce havaalanında gazetecilere, Papa ile Orta Doğu durumunu ve özellikle Kudüs’ü konuşacağını, toplantının gündeminin Ortadoğu olacağını söyledi. Vatikan ise, toplantı hakkında daha sonra bir […]

Beklenen görüşme bitti. Papa, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Barış” sembollü madalyon hediye etti.
  • 5 Şubat 2018 16:30
  • 5 Şubat 2018 21:46

Roma’ya yoğun güvenlik önlemleri altında gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, buradan Vatikan’a geçti. 59 yıl sonra Vatikan’a gelen ilk Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, oldu.

Erdoğan, Türkiye’den Vatikan’a gitmek üzere ayrılmadan önce havaalanında gazetecilere, Papa ile Orta Doğu durumunu ve özellikle Kudüs’ü konuşacağını, toplantının gündeminin Ortadoğu olacağını söyledi. Vatikan ise, toplantı hakkında daha sonra bir açıklama yapacağını belirtti.

Görüşme sonrasında, hem Erdoğan hem de Papa Francis, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak görme kararı karşısında Ortadoğu’daki barış çabalarının olumsuz yönde  etkilenebileceğini açıkladı.

Basına kapalı süren görüşmenin ilk bölümü 50 dakika sürdü. Basına açık devam eden bölümünde Papa, Erdoğan’a bir bronz madalyon hediye etti. Bronz madalyon üzerinde bir ejderhanın düşmanlığını aşarak kuzey ve güney yarım küreleri kucaklayan bir melek bulunuyor.

Papa, Erdoğan’a İtalyan sanatçı Guido Verol tarafından yapılan madalyayı verirken, “Bu, savaş iblisini boğan barış meleğidir. Bu aynı zamanda barışa dayanan bir dünyanın sembolü olan adaleti de simgelemektedir.” dedi.