‘Aynı toprağın çocukları’ barış mesajı verdi

Hatay’da 121 müzisyen 5 ayrı dilde söylediği, Hatay’ın birlikte yaşama kültürünü yansıtan şarkı yaptı. Yapımcı ve yönetmen Talat Ersoy’un sözlerini yazıp bestelediği, Hatay’da var olan barış, kardeşlik ve hoşgörü ortamını yansıtan ‘Aynı toprağın çocukları’ isimli şarkıyı, Hatay’da yaşayan 121 müzisyen enstrümanlarını kendileri çalıp vokalini yaparak söyledi. Hatay’ın tarihi ve turistik yerlerinden Titus Tüneli, Beşikli Mağara, […]

‘Aynı toprağın çocukları’ barış mesajı verdi
  • 31 Aralık 2017 15:49

Hatay’da 121 müzisyen 5 ayrı dilde söylediği, Hatay’ın birlikte yaşama kültürünü yansıtan şarkı yaptı. Yapımcı ve yönetmen Talat Ersoy’un sözlerini yazıp bestelediği, Hatay’da var olan barış, kardeşlik ve hoşgörü ortamını yansıtan ‘Aynı toprağın çocukları’ isimli şarkıyı, Hatay’da yaşayan 121 müzisyen enstrümanlarını kendileri çalıp vokalini yaparak söyledi.

Hatay’ın tarihi ve turistik yerlerinden Titus Tüneli, Beşikli Mağara, Habibi Neccar Camii, St. Pierre Kilisesi, Samandağ Sahili, Arsuz, Bakras Kalesi başta olmak üzere birçok önemli noktada çekimleri yapılan klip, 5 aylık sürede 3600 saatlik bir çekimle tamamlandı.

Şarkının söz yazarı ve bestecisi Talat Ersoy, Hatay’da var olan barış, kardeşlik ve hoşgörü ortamını gördükten sonra bu şehri en iyi anlatacak şekilde bir şarkı yazma isteği duyduğunu belirterek, 2 yıllık bir süreçte şarkı sözlerini yazıp bestelediğini söyledi. Ersoy, “Hatay için önce bir belgesel yaptık. Hemen ardından ise Hatay için yapmış olduğum ‘Aynı toprağın çocukları’ isimli besteyi, 121 müzisyen arkadaşımızla, Hatay’ın tarihi, turistik, kültürel mekanları önünde çekmiş olduğumuz kliple şekillendirdik ve güzel bir proje yaptık. Şarkımız şuanda yayında, kısa zamanda yaklaşık 550-600 bin kişiye ulaştı” dedi.

5 farklı dilde söylendi

Şarkının Hatay’ın çok kültürlülüğünü göstermesi açısından 5 ayrı dilde seslendirildiğini anımsatan Talat Ersoy, “Projede özellikle Hatay’ın kültürel dokusunu oluşturan farklılıkların da projede yer almasına özen gösterdik. Biz buradan birlik, beraberlik ve barış mesajlarını verip, duruşuyla dünyaya örnek olan şehrimizin o duruşunu dünyayla paylaşmak istedik. Bunu yaparken şehrimizin farklı mozaiğini oluşturan zenginlikleri projemize dahil ettik. Özellikle diller anlamında yaptık bunu, şarkıda Arapça, Ermenice, Kürtçe, Çerkezce ve İbranice olmak üzere 5 ayrı dil dahil oldu projeye. Projemizi Türkçe hariç 5 ayrı dilde seslendirdik” şeklinde konuştu