Amerika Nafta’dan Çekiliyor

Kanada’lı hükümet kaynakları , ABD Başkanı Donald Trump’ın yakında ABD’yi NAFTA’dan (Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması) çekmeyi planladığını iddia etti. Üç ülkenin yetkilileri, 23-28 Ocak tarihleri arasında Montreal’de bir araya gelerek müzakerelerin bir sonraki turunu gerçekleştirecek. Bu görüşmelerde, üzerinde şu güne kadar anlaşılamayan konuların çözüme ulaştırılması planlanıyor. Trump, görüşmelere rağmen, 1994 antlaşmasını, Amerikan işçilerine zarar […]

Amerika Nafta’dan Çekiliyor
  • 11 Ocak 2018 09:17

Kanada’lı hükümet kaynakları , ABD Başkanı Donald Trump’ın yakında ABD’yi NAFTA’dan (Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması) çekmeyi planladığını iddia etti.

Üç ülkenin yetkilileri, 23-28 Ocak tarihleri arasında Montreal’de bir araya gelerek müzakerelerin bir sonraki turunu gerçekleştirecek. Bu görüşmelerde, üzerinde şu güne kadar anlaşılamayan konuların çözüme ulaştırılması planlanıyor.

Trump, görüşmelere rağmen, 1994 antlaşmasını, Amerikan işçilerine zarar veren kötü bir anlaşma olarak gördüğünü ifade etmeye devam ediyor. Kanadalı yetkililer, Trump’ın bu görüşlerinden dolayı, görüşmelerin olumlu sonuçlanması halinde bile, ABD’nin NAFTA’dan çekileceği endişesinin bitirmeyeceğini ifade ediyor.

Wall Street’te ise, borsa endeksleri Abd’nin NAFTA’dan çekilme endişesi nedeniyle düşüşler yaşıyor.

Birçok Amerikalı tarafından işini kaybetme ve fabrikaların kapatılmasına neden olarak gösterilen serbest ticaret anlaşmalarına Trump’ın seçim kampanyalarında karşı çıkması, anlaşmaları iptal taahhüdü birçok seçmenin Trump’ı tercih etmesinde etkili oldu.