ABD’nin Afrin çağrısı ne anlama geliyor ?

İhsan Kaçar / ABD dün net bir şekilde Türkiye’ye Afrin’e girme dedi. Askeri olarak o bölge Rusya’nın kontrolünde ama bizim siyasi çabalarımızı da heba etmenize izin vermeyeceğiz. Mealinde bir açıklamaydı. Kurulacak sınır muhafızları ordusu konusunda dilini yumuşatan ABD ve Koalisyon, Türkiye’nin en büyük tehdit gerekçesini de boşa çıkartmış oldu. Aynı kaygıları Rusya’nın da yaşadığını dün […]

ABD’nin Afrin çağrısı ne anlama geliyor ?
  • 19 Ocak 2018 10:06
  • 31 Ocak 2018 14:05

İhsan Kaçar / ABD dün net bir şekilde Türkiye’ye Afrin’e girme dedi. Askeri olarak o bölge Rusya’nın kontrolünde ama bizim siyasi çabalarımızı da heba etmenize izin vermeyeceğiz. Mealinde bir açıklamaydı.

Kurulacak sınır muhafızları ordusu konusunda dilini yumuşatan ABD ve Koalisyon, Türkiye’nin en büyük tehdit gerekçesini de boşa çıkartmış oldu. Aynı kaygıları Rusya’nın da yaşadığını dün belirtmiştik.

ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Ann Nauert’ın aracılığıyla resmi bir ağzından ‘ilk kez biz Afrin’e yönelik olası bir müdahale istemiyoruz’ açıklaması geldi.

Bu açıklamadan birkaç saat önce, Moskova’da en üst düzeyde Türk ve Rus Genelkurmay başkanları düzeyinde yapılan toplantıya dair da, bir mesajdı.

Afrin’e olası bir müdahale, beş yıl öncesine götürebilir, beş yıl öncesinden tekrardan başlamak için kimse lüks sahibi değil. Bugüne söylenmek istenen durum da budur. Çıkacak bir kaos ortamında bir çok yeni İŞİD türevlerinin ortaya çıkması mümkündür. Amaç bir kaosun yaratılması ise, ABD’de, Rusya’da bundan hoşnut kalmayacakları kesindir.

Türkiye’nin müdahale girişimine Koalisyon, her ne kadar, bizim faaliyet alanımızda değil açıklaması yapmış olsa da,  kaynaklarımdan aldığım bilgiye göre, Türkiye’ye, herhangi bir ‘müdahaleye’ girişmemesi uyarısında bulunmuş…

Türkiye ABD’den ve Koalisyondan ‘müdahale’ kararı çıkartamayınca, bunun üzerine Türkiye en üst düzeyde askeri ve istihbarat heyetiyle Rusya ile toplantıya oturdu. Bu toplantının bir amacı da Rusya üzerinden Şam rejimini ikna etmek içindi. Çünkü Rusya bu toplantı vasıtasıyla Türkiye ve Esad’ı yakınlaştırmak için çabalıyordu. Ne kadar yakınlaşıldı bilemiyoruz…

Sonuç: Toplantı sonrası, ABD’nin doğrudan yapmış olduğu çağrıyı Türkiye dikkate almak zorunda, Bölge de ABD ve Rusya her ne kadar rekabet içerisinde oldukları görünse de, bir birlerinin kararlarını dikkate almak zorundalar.

/İZNEWS/