ABD, Suriye’de ateşkesin uygulanması için BM’ye yeni bir öneri getirdi

Haber Merkezi | Suriye’de ateşkesin uygulanamamasında Rusya ve Suriye’nin suçunun olduğuna vurgu yapan Haley, tasarının ateşkesin ‘acilen’ uygulanmasını öngördüğünü belirtti. ABD’nin Birleşmiş Milletler nezdindeki büyükelçisi Nikki Haley, Suriye’de ateşkesin hiçbir şekilde ‘etrafından dolaştırılmayacak’ bir tasarı hazırladıklarını ileri sürdü. Tasarının ‘basit’ ve ‘caydırıcı’ olacağının altını çizen Haley, “Artık harekete geçme zamanı gelmiştir” diye konuştu. Şubat sonunda Birleşmiş […]

ABD, Suriye’de ateşkesin uygulanması için BM’ye yeni bir öneri getirdi
  • 12 Mart 2018 23:57

Haber Merkezi | Suriye’de ateşkesin uygulanamamasında Rusya ve Suriye’nin suçunun olduğuna vurgu yapan Haley, tasarının ateşkesin ‘acilen’ uygulanmasını öngördüğünü belirtti.

ABD’nin Birleşmiş Milletler nezdindeki büyükelçisi Nikki Haley, Suriye’de ateşkesin hiçbir şekilde ‘etrafından dolaştırılmayacak’ bir tasarı hazırladıklarını ileri sürdü. Tasarının ‘basit’ ve ‘caydırıcı’ olacağının altını çizen Haley, “Artık harekete geçme zamanı gelmiştir” diye konuştu.

Şubat sonunda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK)  kabul edilen 1 aylık insani ateşkese Rusya ve Suriye rejimi Doğu Guta’da karara uymazken, Türkiye ise “Afrin’i kapsamıyor” gerekçesiyle uymamıştı.
ABD ve Fransa’nın yanı sıra birçok ülke, “Suriyede ateşkese uyulsun” çağrısında bulunmuşlardı,