ABD ve Kuzey Kore Yan Yana Gelecek

Güney Kore’de düzenlenecek Kış Olimpiyatları spordan çok diplomatik temaslara sahne olabilir. Nedeni Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un kız kardeşinin adanın kuzeyini temsil edecek heyette yer alması. Güney Kore’nin ev sahipliğinde 9-25 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek Kış Olimpiyatları’nda Kuzey Kore’yi temsil edecek heyetteki isimler arasında Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un kız kardeşi Kim Yo-jong’un da yer […]

ABD ve Kuzey Kore Yan Yana Gelecek
  • 8 Şubat 2018 21:36

Güney Kore’de düzenlenecek Kış Olimpiyatları spordan çok diplomatik temaslara sahne olabilir. Nedeni Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un kız kardeşinin adanın kuzeyini temsil edecek heyette yer alması.

Güney Kore’nin ev sahipliğinde 9-25 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek Kış Olimpiyatları’nda Kuzey Kore’yi temsil edecek heyetteki isimler arasında Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un kız kardeşi Kim Yo-jong’un da yer aldığı açıklandı.   Pyongyang yönetiminde önemli bir figür olan Kim Yo-jong, 1950-1953 yılları arasında yapılan Kore Savaşı sonrası Kim ailesinden adanın güneyini ziyaret eden ilk kişi olmaya hazırlanıyor.

Otuz yaşlarında olduğu bilinen Kim’in Olimpiyatlar’a gidecek heyette yer alması uzmanlar tarafından Kuzey Kore’nin komşusuyla ilişkileri iyileştirmek için attığı bir adım olarak değerlendiriliyor. Ayrıca etkinliğin, ABD ile yakınlaşma için bir köprü görevi görebileceği yönünde yorumlar yapılıyor.