Partilerin genel başkanları değişiyor mu?

Selçuk Arslan – TBMM’de grubu bulunan AK Parti, CHP, MHP ve HDP’de 2018 kongre yılı olacak. Kongrelerin tamamlanmasıyla birlikte liderler, 2019’da yapılacak yerel, milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine yeni kadrolarıyla hazırlanacak. Ancak olası bir erken seçim bu süreçleri erkene çekecek. 2018’in aylarında CHP, HDP ve MHP büyük kongrelerini gerçekleştirecek. AK Parti ise Eylül 2018 tarihine kadar […]

Partilerin genel başkanları değişiyor mu?
  • 5 Ocak 2018 14:17
  • 5 Ocak 2018 16:33

Selçuk Arslan – TBMM’de grubu bulunan AK Parti, CHP, MHP ve HDP’de 2018 kongre yılı olacak. Kongrelerin tamamlanmasıyla birlikte liderler, 2019’da yapılacak yerel, milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine yeni kadrolarıyla hazırlanacak. Ancak olası bir erken seçim bu süreçleri erkene çekecek. 2018’in aylarında CHP, HDP ve MHP büyük kongrelerini gerçekleştirecek. AK Parti ise Eylül 2018 tarihine kadar kongre sürecini tamamlayacak.

AK Parti’de kongre erkene alınabilir
AK Parti’de 4 Temmuz’da belde kongreleriyle başlayan 6. Olağan Büyük Kongre süreci, 19 Ağustos’ta ilçe kongreleriyle devam etti. İlçe kongrelerinin büyük oranda tamamlanmasının ardından 18 Kasım’da il kongrelerine başlandı. Birçok ilde kongre sürecini tamamlayan AK Parti’de gözler büyük şehirlere çevrilmiş durumda. Büyükşehirde yapılacak kongrelerin ardından da AK Parti 6. Olağan Büyük Kongresi’nin tarihi belirlenecek. AK Parti 6. Olağan Büyük Kongresi’nin en geç Eylül 2018 tarihine kadar yapılması gerekiyor. Olağan büyük kongrenin tarihi, Erdoğan ile partinin yetkili organlarınca belirlenmesi beklenirken, kulislerde sonbahar beklenmeden bahar aylarında büyük kongrenin yapılabileceği konuşuluyor.

Muharrem İnce aday mı?
CHP, 36. Olağan Kurultayını 3-4 Şubat 2018 tarihlerinde Ankara Spor Salonu’nda yapacak. CHP’de kongre takvimi 3 Mayıs’ta işlemeye başlamış ve 13 Ocak’ta İstanbul İl kongresiyla final yapacak. 13 Ocak’ta İstanbul İl kongresi yapılacak, ilçe kongreleri ise bu ayın sonuna kadar tamamlanacak. İstanbul il kongresinden sonra CHP’de genel başkanlık seçimi gerçekleşecek. 3-4 Şubat 2018 tarihinde gerçekleşecek olan 36. Olağan Kurultay’da Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşısında şuana kadar aday çıkmış değil. Genelbaşkanlık adaylığı için Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin ismi geçse de İncenin, yakın çevresine “CHP’ye yönelik baskıların olduğu bir dönemde parti içi tartışmalar bırakılmalı, delege seçimleri, ilçe ve il kongreleriyle parti kendi içinde yarıştırmamalı” mesajı verdiği belirtildi. Muharrem İnce, geçtiğimiz aylarda bu konuya dair genel merkezde Kılıçdaroğlu ile görüşmüştü. Bu gelişme üzerinde CHP’de Kılıçdaroğlu’nun tek aday olarak kurultaya gitmesi kesin gibi.

HDP’de Ayhan Bilgen sesleri
HDP’nin 3. Olağan Kongresini şubat ayının ilk yarısında yapması bekleniyor. HDP, Türkiye’nin iki yıl önce kongre yaptığı dönemde olmadığını dikkate alarak, farklı toplumsal kesimlerle arama toplantıları, yaparak ‘Nasıl bir HDP” sorusunun yanıtını arayacak. Farklı kesimlerle yapılacak arama toplantılarının ardından kongreye gitmeden iki ayrı konferans gerçekleştirilerek süreç tamamlanacak. Kongre ve konferans hazırlıklarını sürdüren HDP’de bir yıldan uzun süredir Edirne’de tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, şubat ayında yapılacak olağan kongrede başkanlık için aday olmayacak. Demirtaş’ın, yeniden başkanlığa aday olmayacağını açıklamasının ardından gözler HDP’ye çevrildi. Başkanlık için HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen’in ismi kulislerde dolaşıyor.

MHP’de kritik tarih 18 Mart
MHP büyük kongreyi 18 Mart 2018 tarihinde Arena’da yapacak. 1 Kasım 2015 seçimleri sonrası muhalifler tarafından yapılan olağanüstü kongre çağrısı, muhaliflerin partiden ihracı ve yargıya taşınan tartışmalı sürece rağmen, MHP’de 18 Mart 2018 tarihinden geri adım atılmadı. 18 Mart’ta yapılacak kongre de Bahçeli’nin karşısına yeni bir aday çıkması beklenmezken, parti yönetiminde yenilenmeye gidilebilir.