12 yıllık Gazze ablukasında 1000’den fazla sivil öldü

Haber Merkezi  I  Gazze Şeridi’nde 12 yıllık kara, hava, deniz ablukası binden fazla Filistinli’nin ölümüyle sonuçlandı.               Gazze Şeridi Yardım Örgütleri Kurumu on iki yıldır uygulanan İsrail ablukası sonucu binden fazla Filistinlinin öldüğünü açıkladı. Örgütlerin Koordinatörü Ahmet Al-Kürd son birkaç günde doğan beş çocuğun tıbbi yetersizlikten dolayı tedavi edilmediği için […]

12 yıllık Gazze ablukasında 1000’den fazla sivil öldü
  • 26 Şubat 2018 12:30
  • 27 Şubat 2018 15:55

Haber Merkezi  I  Gazze Şeridi’nde 12 yıllık kara, hava, deniz ablukası binden fazla Filistinli’nin ölümüyle sonuçlandı.

“Gazze Şeridi, iki milyon Filistinli’nin yaşadığı dünyanın en büyük cezaevi”

 

 

 

 

 

 

 

Gazze Şeridi Yardım Örgütleri Kurumu on iki yıldır uygulanan İsrail ablukası sonucu binden fazla Filistinlinin öldüğünü açıkladı.

Örgütlerin Koordinatörü Ahmet Al-Kürd son birkaç günde doğan beş çocuğun tıbbi yetersizlikten dolayı tedavi edilmediği için hayatını kaybettiğini belirtti.

Gazze’de son iki haftada doğan 5 çocuk tıbbi yetersizlikten hayatını kaybetti

al-Kürd, “Gazze’de sağlık durumunun çökmesi ablukadan dolayı eksik kalması, dışarıdan ilaç ve tıbbi destek gönderilmesine rağmen İsrail tarafından Gazze’ye sokulmamasından dolayı  450 kişinin hayatını kaybetti” dedi.

Su ve elektrik sıkıntısı nedeniyle de abluka döneminde yapılan ameliyatların yetersiz olması, sağlık ve hijyenik koşulların sağlanamaması nedeniyle de ölümlerin gerçekleştiğini vurgulayan Al-Kürd, koşulların düzeltileceğine dair ümitlerinin olmadığını, yer geçen gün koşulların daha da kötüye gittiğini belirtti.

Ahmet Al-Kürd, insanların alternatif elektrik kullanımı sağlamaya çalıştığını, bu çaba içerisinde olanlardan 100 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

“Mumların, odunların veya jeneratörlerin kullanımı, ev yangınlarına yol açtı, çocukların ve yetişkinlerin hayatlarını yitirmesine neden oldu” dedi.

Ayrıca, tarım, balıkçılık ve ticaret tünellerinde öldürülen işçi sayısının 350’ye ulaştığını da belirtti.

İsrailli donanmasının,birkaç hafta önce teknesinde balık tutmaya çalışan bir balıkçıya ateş ettiğini bir balıkçıyı öldürüp, iki balıkçıyı da yaraladığını söyledi. Filistin Balıkçılar Birliği sözcüsü, teknenin Gazze limanına geri dönerken hedef alındığını söyledi.

Filistinli İnsan Hakları Merkezi’ne (PCHR) göre Filistinli balıkçılara yönelik tüm İsrail saldırıları altı deniz mili bölgesinin içinde gerçekleşti.

Hamas sözcüsü Abdulatif El-Kanyoo, “Filistinli bir balıkçının İsrail donanma kuvvetleri tarafından öldürülmesi, İsrail işgalinin sorumlu olduğu hain bir suç.” dedi.

İsrail ordusu ise yaptığı açıklamada, teknenin balıkçılık alanını ihlal ettiğini söyledi.

Açıklamada, “Deniz kuvvetleri, üç şüpheliyi gemide tutmak için talimatlar verdi. Bu talimatlar arasında uyarılar ve havaya ve tekneye ateş de vardı, bu talimatlar uygulandı. Balıkçılardan biri ağır yaralandı ve daha sonra hastanede öldü.”

israil ordusu 1 balıkçıyı öldürdü 2’sini de yaraladı

Oslo Anlaşmaları uyarınca, Filistinlilerin balıkçılık faaliyetlerini Gazze sahilinden 20 deniz mili açılarak yapmasına izin verilmekle birlikte, yıllardır İsrail, altı deniz mili kadar alanda bu faaliyetlere izn vermektedir. Gazze’de 50.000 kişiye hizmet veren 4.000 balıkçı bulunduğu tahmin ediliyor.

 

 

Al-Kürd, iki milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi’ni dünyanın en büyük cezaevi olarak nitelendirdi. “Gazze, tüm alanlarda, sağlık, çevre, sosyal ve enerji için bir felaket alanı” dedi. Günde 18-20 saat süren elektrik kesintileri krizine çözüm bulması gerektiğini de sözlerine ekledi.