YouTube, Amerikalı neo-Nazi grubu Atomwaffen Division’ın kanalını kapattı

Haber Merkezi | YouTube, Amerikalı neo-Nazi grubu  Atomwaffen Division’ın hesabını kaldırdı. YouTube yönetimi tarafından grubun kanalında yayınlanan bir yazıda, “Bu hesap, nefret söylemleri nedeniyle  veya ağır ihlal nedeniyle feshedildi.” dendi. YouTube’un bu hesap hakkında harekete geçmesi, Anti-Karalama Birliği’nin (ADL) video paylaşım platformundan grubun kanalını yasaklamasını istediği günün ardından geldi. Daily Beast’ın yakın tarihli bir raporuna […]

YouTube, Amerikalı neo-Nazi grubu Atomwaffen Division’ın kanalını kapattı
  • 1 Mart 2018 22:56
  • 2 Mart 2018 09:18

Haber Merkezi | YouTube, Amerikalı neo-Nazi grubu  Atomwaffen Division’ın hesabını kaldırdı.

YouTube yönetimi tarafından grubun kanalında yayınlanan bir yazıda, “Bu hesap, nefret söylemleri nedeniyle  veya ağır ihlal nedeniyle feshedildi.” dendi.

YouTube’un bu hesap hakkında harekete geçmesi, Anti-Karalama Birliği’nin (ADL) video paylaşım platformundan grubun kanalını yasaklamasını istediği günün ardından geldi.

Daily Beast’ın yakın tarihli bir raporuna göre, YouTube, Atomwaffen Division’ın içeriğinin nefret söylemine karşı YouTube’un politikalarını ihlal ettiği yönündeki açık gösterilere rağmen, grubun kanalını kaldırmayı kabul etmiyordu.

Atomwaffen Division grubunun videolarında, üyelerin ateşli silahlarla eğitimleri gösteriliyordu.

Alabama merkezli Güney Yoksulluk Hukuk Merkezi’ne (SPLC) göre;  Atomwaffen grubu, Eylül 2017’de internetten başlatılan bir çevrimiçi faşist forum olan Iron March’dan oluşan nasyonel sosyalist bir örgüttür.

2015 yılında kurulan Atomwaffen Division, Alman Nazi lideri Adolf Hitler’i ve Kasım 2017’de ölen Amerikalı kült lider Charles Manson’ı açık bir şekilde kutsuyor.