Rojava seçime gidiyor: KDP’ye yakınlığıyla bilinen ENKS boykot ediyor

Rojava Özerk Yönetimi’nde 11 Haziran’da yapılacak belediye seçimleri için adaylık başvuru listeleri yarın netleşecek.  

Rojava Özerk Yönetimi’nde (Kuzey ve Doğu Suriye) 11 Haziran’da yerel yönetim seçimleri düzenlenecek.

Adaylık için son başvuru günü 21 Mayıs olarak belirlense de başvuru süresinin bitiminin ardından Yüksek Seçim Komiserliği 22-23-24 Mayıs tarihlerinde listeleri inceleyerek, itiraz başvurularını aldı.

Komiserlik yetkilileri, 25 Mayıs’ta bir açıklamayla yerel seçimlere katılacak ittifakların ve siyasi partilerin adayları ile bağımsız adayların kesin listelerini açıklayacağını duyurdu.  

Rojava seçime gidiyor: KDP’ye yakınlığıyla bilinen ENKS boykot ediyor
  • 24 Mayıs 2024 13:44

Cezire Kantonu, Deyrazor Kantonu, Rakka Kantonu, Fırat Kantonu, Minbic Kantonu, Afrin-Şehba Kantonu ve Tabka Kantonu’nda 6 büyükşehir, 40 şehir ve 105 beldede yurttaşlar sandık başına gidecek.

Seçime toplam 30 siyasi parti katılacak.

Bu partilerin bir kısmı ittifaklar oluşturarak sandığa gidecek.

Kendi ismi ve logosuyla seçimlere girecek partilerin yanı sıra bazı partiler ittifak ve bağımsız isimlerle seçimlere katılacak.

Aralarında Demokratik Birlik Partisi (PYD), Süryani Birlik Partisi, Demokratik Asuri Partisi, Suriye’nin Geleceği Partisi ve Zenubiya Kadın Topluluğu’nun da bulunduğu “Özgürlük İçin Halkların ve Kadınların İttifakı” adlı ittifak 22 parti ve örgütten oluşuyor.

“Daha İyi Hizmet İçin Hep Birlikte İttifakı” çatısı altında ise 5 parti bulunuyor. İttifakta Demokratik Yeşiller Partisi, Kürdistan Çağdaşlık Hareketi, Kürdistan Kardeşlik Partisi (PBK), Suriye Kürt Demokrat Sol Partisi ve Kürdistan Emekçiler Birliği yer alıyor.

Bu partilerin yanı sıra Suriye Ulusal Demokratik İttifak Partisi, Ulusal Kalkınma ve Demokratik Değişim Partisi ve Suriye Kürt Demokratik Birlik Partisi seçime katılacak diğer partiler arasında yer alıyor.

ENKS boykot ediyor

KDP’ye yakınlığıyla bilinen Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ise belediye seçimlerini boykot edeceğini duyurdu.

ENKS çatısı altında yer alan Suriye Kürdistan Demokrat Partisi (PDK-S) Genel Sekreteri Muhammed İsmail, “Bu tek parti seçimleri. Biz bu seçimlere katılmıyoruz ve bize göre meşru da değildir. Bir parti kendi başına askeri güçleriyle seçim yapıyor. Bu seçimlerin milletimizin içerisindeki durumla hiçbir ilgisi yoktur. Ve milletimize zarar veriyor. M illetimizin meselesi bir partinin seçimi değil” ifadelerini kullanmıştı.

Özerk Yönetim, 3 milyondan fazla seçmenin oy kullanma hakkına sahip olduğunu açıkladı.

Beş yılı aşkın süredir bölgede yaşayan göçmen ve mülteciler de seçimde oy kullanabilecek.