İRAN’DA MEYDANA GELEN PROTESTOLARDA 10 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

İran’da geçen hafta Çarşamba günü hayat pahalılığı gerekçe gösterilerek başlatılan başlayan protestolarda bugüne kadar 10 kişi yaşamını yitirdi.

İRAN’DA MEYDANA GELEN PROTESTOLARDA 10 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
  • 1 Ocak 2018 13:06
  • 5 Ocak 2018 00:13

İran merkezli ILNA haber ajansının haberine gör, Çarşamba günü başlaya protestolar, birçok kentte devam ediyor. Hayat pahalılığı gerekçe gösterilerek başlatılan eylemler, mevcut hükümetin baskıcı anlayışı ve yolsuzluğa bulaştığı iddialarıyla devam ediyor. Hükümetin ve güvenlik güçlerin protestoları şiddetle bastırmaya çalışmasından kaynaklı, protestocular ve polisler arasında zaman zaman çatışma çıkıyor. Çok sayıda İran vatandaşının yaralandığı ve gözaltına alındığı gösterilerde, bazı kadınların başörtülerini çıkarıp, gösterilerin ön saflarda yer alması da dikkat çeken unsurlardan biri. Öte yandan yapılan edinilen bilgilere göre, yaşamını yitirenlerin sayısının 10’a yükseldiği belirtildi.


İran’da gösteriler devam ederken, dün gece dünyanın yeni yıl kutlamaları yaptığı anlarda halka televizyondan hitap eden İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkede günlerdir devam edem kitlesel gösterilerin ardından ilk kez konuşarak, “İranlılar, İran hükümetini protesto etmek ve eleştirmekte özgürdürler” dedi.