Esma Esad’a lösemi teşhisi konuldu

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın eşi Esma Esad’ın lösemiye yakalandığı duyuruldu.

Suriye cumhurbaşkanlığı, meme kanserinden tamamen kurtulduğunu açıklamasından yaklaşık beş yıl sonra, first lady Esma Esad’a lösemi teşhisi konulduğunu bildirdi.

Esma Esad’a lösemi teşhisi konuldu
  • 21 Mayıs 2024 13:20

Yapılan açıklamada, 48 yaşındaki Esma Esad’ın izole edilmesini gerektirecek özel bir tedavi protokolüne tabi tutulacağı ve bunun sonucunda halka açık faaliyetlerden uzaklaşacağı belirtildi.

Esma Esad, Ağustos 2019’da erken teşhis edildiğini söylediği meme kanserinden tamamen kurtulduğunu söylemişti.

İngiltere doğumlu eski yatırım bankacısı Esma Esad, Suriye’nin 2011’de savaşa girmesinden bu yana, hayırseverlik çabalarına liderlik etme ve öldürülen askerlerin aileleriyle tanışma gibi kamusal roller üstlendi, ancak aynı zamanda muhalefetin de “nefret ettiği” bir kişilik.

Esma Esad, Suriye’deki birçok yardım ve kalkınma operasyonu için şemsiye kuruluş görevi gören büyük bir STK olan Suriye Kalkınma Vakfı’nı yönetiyor.

Esma Esad geçen yıl, eşi Beşar Esad’a, 2011’den bu yana yaptığı ilk resmi yurt dışı gezisi olan Birleşik Arap Emirlikleri ziyaretinde eşlik etti. Bir gezi sırasında, kamu işlerinde artan rolünün açık bir işareti olarak Emirlik Devlet Başkanı’nın annesi Şeyha Fatima bint Mübarek ile tanıştı.