Amerikalı akademisyen Rojava üzerine kitap yazdı

Amerikalı akademisyen Amy Austin Holmes, Rojava hakkında bir kitap yazdı. Kitapta SDG, Özerk Yönetim, YPG ve YPJ üzerine yapılan gözlem ve değerlendirmeler yer alıyor. Statelet of Survivors -The Making of a Semi-Autonomous Region in Northeast Syria (Hayatta Kalanların Devleti – Kuzeydoğu Suriye’de Yarı Özerk Bir Bölge Oluşturulması) isimli kitabın tanıtımı Washington’daki Wilson Merkezi’nde gerçekleştirildi. Kitabın […]

Amerikalı akademisyen Rojava üzerine kitap yazdı
  • 22 Mayıs 2024 11:31

Amerikalı akademisyen Amy Austin Holmes, Rojava hakkında bir kitap yazdı.

Kitapta SDG, Özerk Yönetim, YPG ve YPJ üzerine yapılan gözlem ve değerlendirmeler yer alıyor.

Statelet of Survivors -The Making of a Semi-Autonomous Region in Northeast Syria (Hayatta Kalanların Devleti – Kuzeydoğu Suriye’de Yarı Özerk Bir Bölge Oluşturulması) isimli kitabın tanıtımı Washington’daki Wilson Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Kitabın yazarı Amy Austin Holmes, Washington’daki Georgetown Üniversitesi’nde akademisyen olarak görev alıyor.

Holmes 2015’ten bu yana birçok kez Rojava’ya gitti. Amy Austin Holmes, çalışmalarında Rojava toplumunu, askeri güçleri, kuruluşları ve Öz Yönetim konularını araştırdı.

Amy Austin Holmes ayrıca Suriye Demokratik Güçleri (SDG) yetkilileri ve komutanlarıyla da birçok röportaj gerçekleştirdi.

“SDG konusunda da çalışma yapacağım”

Amy Austin Holmes, Erbil .merkezli Rûdaw’a araştırmalarını ve kitaba hazırlanma sürecini şöyle sürecini anlattı:

“Bu kitap için araştırmalara 2015 yılında Rojava’ya yani Kuzeydoğu Suriye’ye ilk gittiğimde başladım. Orada YPG ve YPJ ile ilgili bir çalışma başlattım. Bu, 2015 sonbaharında Suriye Demokratik Güçleri’nin kurulmasından önceydi. O günden geçen yıla kadar SDG bünyesinde röportajlar yapmak, SDG liderleri ve Kuzeydoğu Suriye’deki sivil yönetim çalışanlarıyla röportajlar yapmak için birkaç kez Suriye’ye gittim. Birkaç ay önce kitabımın basılmış olması büyük bir mutluluktu. Bu birkaç yıllık çalışmanın sonucuydu.”

Kitap 250 sayfadan oluşuyor ve bir bölümünde Rojava’nın tarihi de anlatılıyor. Bir başka bölümde ise öz yönetim kurma aşaması ve kadınların bu dönemin inşasındaki rolüne değiniliyor.

Washington’daki Suriye Demokratik Konseyi (MSD) temsilcilerine göre kitap, bölge halkının talep ve görüşlerini anlatması bakımından çok önemli.

“Kitap bizim için çok önemli”

MSD üyesi Besam İshak ise kitap hakkında şunları söyledi:

“Kuzeydoğu Suriye halkı olarak bu bizim için çok önemli. Çünkü kitap bölgenin gerçek durumunu tarafsız bir şekilde yansıtıyor. Kitap akademik bir üslupla, gerçekleri aktarma amacıyla yazılmış. Durumun gerçek resmi ortaya çıkıyor. Aynı zamanda bölgenin tarihinden de bahsediyor ki bu da çok önemli ve daha önce hiç kimse Rojava halkının neden bu tip bir yönetim sistemini seçip bunun için fedakarlık yaptığını araştırmamıştı.”

Kitabın tanıtım törenine katılan katılımcılara göre kitap, Rojava’daki durumu yansıtması nedeniyle Washington’da önemli bir rol oynayacak. Kitap aynı zamanda Rojava hakkındaki başlıca kaynaklardan biri olacak.