Ahmet Türk yaşanan yangın faciası hakkında konuştu: Devlet elektrik meselesini saklıyor

Mardin BB Başkanı Ahmet Türk, “Burada herkes ’biz kendi gözümüzle gördük, elektrik yüzünden oldu’ diyor. Ancak Vali ve devlet anız yüzünden yandı diyor. Elektrik meselesini saklıyorlar. Bu yangın elektrik nedeniyle çıktı, bunu saklamak istiyorlar” dedi. Diyarbakır’ın Çınar ve Mardin’in Mazıdağ  ilçesi arasında meydana gelen yangın felaketinin yankıları sürüyor. 13 kişinin hayatını kaybettiği ve büyük maddi […]

Ahmet Türk yaşanan yangın faciası hakkında konuştu: Devlet elektrik meselesini saklıyor
  • 22 Haziran 2024 18:52

Mardin BB Başkanı Ahmet Türk, “Burada herkes ’biz kendi gözümüzle gördük, elektrik yüzünden oldu’ diyor. Ancak Vali ve devlet anız yüzünden yandı diyor. Elektrik meselesini saklıyorlar. Bu yangın elektrik nedeniyle çıktı, bunu saklamak istiyorlar” dedi.

Diyarbakır’ın Çınar ve Mardin’in Mazıdağ  ilçesi arasında meydana gelen yangın felaketinin yankıları sürüyor.

13 kişinin hayatını kaybettiği ve büyük maddi hasarın oluştuğu yangın felaketinde bölge halkı, yangının “elektrik direklerinden çıktığı” ve sorumlunun Dicle Elektrik (DEDAŞ) olduğu görüşünde.

Konuya dair Erbil merkezli Rûdaw’a konuşan Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Türk, şunları söyledi:

“Bu sene Derik’te, Kızıltepe’de yaklaşık 10 bin dönüm arazi yandı.

Araştırma yaptığımızda genellikle elektrik direklerinden çıktığını öğreniyoruz. Hatlar genellikle arızalı oluyor.

Halkımız, çiftçilerimiz çok mağdur oldu. Bugün de burada herkes ’biz kendi gözümüzle gördük, elektrik yüzünden oldu’ diyor.

Ancak Vali ve devlet anız yüzünden yandı diyor. Elektrik meselesini saklıyorlar. Bu yangın elektrik nedeniyle çıktı, bunu saklamak istiyorlar.

Bugün de tüm kurumlar köy halkıyla konuşuyor, araştırma yapıyor. Her şey ortaya çıkacaktır.

Mardin Büyükşehir Belediyesi olarak yazın köylerde araçlarını hazırlamıştı. Ancak rüzgar ve yangın bir arada ise araçların araziye gidip söndürmesi mümkün değil.

Ancak elbette çok yerde de birimlerimiz yangınları söndürdü.”