Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a ‘tecrit’ sorusuna yanıt verdi

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nda milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, DEM Parti Şırnak Milletvekili Newroz Uysal Aslan ın sorusu üzerine “İmralı cezaevinde tecrit söz konusu değildir. Orada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve ölünceye kadar infaz kararı verilen hükümlüyle ilgili olarak devam etmektedir” dedi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a ‘tecrit’ sorusuna yanıt verdi
  • 13 Haziran 2024 15:19
  • 13 Haziran 2024 15:21

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, bugün “Hapis Cezasının İnfazının Hastalık Nedeniyle Ertelenmesi” uygulamasını ele almak üzere Komisyon Başkanı Derya Yanık başkanlığında toplandı. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na katıldı.

Bakan Tunç, komisyon öncesi tutuklu aileleriyle ile görüştü. TBMM’de gerçekleşen görüşmeye hasta tutuklu yakınları Safure Akın, Leyla Kuday, Gurbet Tekin ve Hülya Taş katıldı. Ailelere DEM Parti Erzurum Milletvekili Meral Danış Beştaş, Şırnak Milletvekili Newroz Uysal Aslan ve Mersin Milletvekili Ali Bozan eşlik etti. Bakan Tunç’a İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Derya Yanık ve Cezaevleri Alt Komisyonu Başkanı da eşlik etti.

Bakan Tunç, DEM Parti Şırnak Milletvekili Newroz Uysal Aslan’ın “Abdullah Öcalan’ın tecrit edilmesi”ne ilişkin sorusuna ise “İmralı Cezaevi’nde tecrit söz konusu değildir. Orada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve ölünceye kadar infaz kararı verilen hükümlüyle ilgili olarak devam etmektedir. İmralı’daki hükümlü, terörist elebaşıdır, ‘sayın’ ifadesini kullanmanızı ben de buradan kabul etmeyeceğimizi belirtiyorum” dedi.

DEM Parti Mersin Milletvekili Ali Bozan’ın cezaevlerinde yeterli su verilmemesi sorusuna da Tunç, “Ceza infaz kurumlarımızda hükümlülerin günlük su tüketim yönetmeliğine göre 50 litre sıcak 150 litre soğuk günlük su verilmektedir” dedi.

Buca Kırıklar Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’nde açlık grevinde olan Cem Dursun’a ilişkin ise Tunç, “Açlık grevinin 109. gününde olduğu, ölçüm yaptırmadığı, ancak genel görünüm itibarıyla sağlık durumunun iyi olduğu, takiplerinin yapıldığı bize bildirildi” dedi.