ABD, Irak’ta, İran destekli grubu ‘Özel Olarak Belirlenmiş Küresel Teröristler’ listesine aldı

ABD, İran destekli bir silahlı grup olan ve Irak’taki İslami Direniş’in bir parçası durumundaki, “Ensar Allah el-Awfiya Hareketi”ni ve hareketin genel sekreterini “Özel Olarak Belirlenmiş Küresel Teröristler” listesine aldı. Ensar Allah el-Awfiya, 2014 yılında hükümete bağlı Haşdi Şabi’nin bir tugayı olarak kuruldu. Örgüt Irak ile Suriye’deki Amerikan çıkarlarını tehdit etmek ve hedef almakla suçlanıyor. Grubun […]

ABD, Irak’ta, İran destekli grubu ‘Özel Olarak Belirlenmiş Küresel Teröristler’ listesine aldı
  • 18 Haziran 2024 15:47

ABD, İran destekli bir silahlı grup olan ve Irak’taki İslami Direniş’in bir parçası durumundaki, “Ensar Allah el-Awfiya Hareketi”ni ve hareketin genel sekreterini “Özel Olarak Belirlenmiş Küresel Teröristler” listesine aldı.

Ensar Allah el-Awfiya, 2014 yılında hükümete bağlı Haşdi Şabi’nin bir tugayı olarak kuruldu. Örgüt Irak ile Suriye’deki Amerikan çıkarlarını tehdit etmek ve hedef almakla suçlanıyor. Grubun ayrıca 2019 Tişrin hareketi sırasında protestocuların kaçırılması ve öldürülmesine de karıştığı belirtiliyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı, örgütün ocak ayında Ürdün’deki bir Amerikan askeri üssüne düzenlenen ve üç askerin öldüğü, 34 kişinin de yaralandığı insansız hava aracı saldırısına karıştığını belirterek, grubun bölgedeki ABD çıkarlarına saldırmaya devam ettiğini ve açık tehditlerde bulunduğunu bildirdi.

Konuyla ilgili ABD yönetiminden yapılan açıklamada, “ABD, İran’ın terörizme verdiği desteğe karşı koymak ve İran destekli grupların terör saldırıları düzenleme kabiliyetini zayıflatmak ve bozmak için mevcut tüm araçları kullanmaya kararlılığını sürdürüyor” denildi.

Ensar Allah el-Awfiya Genel Sekreteri Haydar Muzhir Me’lak el-Saidi (Haydar İbrahim el-Garawi) de terör listesine listeye dahil edildi.

İran Devrim Muhafızları’na bağlı Iraklı milis gruplarından oluşan Irak’taki İslami Direniş, geçen ekim ayından bu yana ABD’nin İsrail’e verdiği desteği gerekçe göstererek Irak ve Suriye’deki ABD üslerini hedef alan 100’den fazla saldırının sorumluluğunu üstlendi. Grup, ocak ayında Ürdün’deki bir Amerikan askeri üssüne insansız hava aracı ile düzenlenen saldırının sorumluluğunu da üstlenmişti.

ABD’nin terör örgütü olarak tanımladığı İran yanlısı Ketaib Hizbullahı Genel Sekreteri Ahmed Muhsin Faraj el-Hamidavi, 2013 yılında yaptığı açıklamada, Ensar Allah el-Awfiya’yı Irak’taki İslami Direniş’in ana unsurlarından biri olarak nitelendirmişti.